دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

بیماریهای انسدادی مزمن ریوی و عملکرد جنسی

عبارت بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD)به گروهی از بیماریهای مرتبط با ریه و تنفس اطلاق می شود.

امفیزم و برونشیت مزمن دو نوع از بیماریهای انسدادی ریوی هستند. افراد مبتلا به بیماریهای انسدادی ریوی ، مشکلاتی در تنفس دارند ،زیرا هوای کمتری در ریه آنها جریان می یابد .

آنها اغلب دچار تنگی نفس و سرفه( معمولا مخاطی) هستند. این افراد ممکن است در فعالیتهایی که نیازمند تحرک ، انرژی و توان بیشتر است مانند رابطه جنسی ،مشکلاتی داشته باشند. اما وجود این مشکلات به معنی پایان صمیمیت نیست.

افراد مبتلا به بیماریهای انسدادی ریوی می توانند از فعالیت جنسی لذت بخش بهره کافی ببرند. اگر بیماری انسدادی ریوی با فعالیت جنسی شما تداخل داشته است. این موارد می تواند کمک کننده باشد:

از پیش برنامه ریزی کنید سعی کنید وقتی احساس بهتری دارید و در بهترین وضعیت خودتان هستید برای رابطه جنسی برنامه ریزی کنی، مثلا وقتی اثر داروها در اوج خودشان است شما می توانید دو ساعت بعد از صرف وعده غذایی سنگین صبر کنید.

ریه تان را پیش از رابطه جنسی از خلط و موکوس تخلیه کنید. - در مورد محیط پیرامونتان فکر کنید. مطمئن شوید که اتاق خوابتان عاری از هر نوع دود و آلاینده هوایی است که تنفستان را مشکل می سازد. اطمینان حاصل کنید که اناق بسیار سرد و یا بسیار گرم نیست تا براحتی بتوانید تنفس کنید. داروها و وسایل کمکی تنفسی را دم دست نگه دارید .

از پزشکتان بپرسید که کدام داروها و وسایل تنفسی کمکی می توانند قبل و یا طی رابطه جنسی قابل استفاده هستند. برای مثال، برخی ازافراد مبتلا به بیماری انسدادی ریوی، یک ماسک اکسیژن را آماده و دم دست نگه می دارند.

نقشها و پوزیشنهای جدید را امتحان کنید. اینکه فشار روی قفسه سینه تان را کم کنید از اهمیت زیادی برخوردار است.بنابراین از پوزیشنهای پهلو به پهلو استفاده کنید.. ویا ممکن است که پوزیشنی که همسرتان رو و بالاست را در نظر بگیرید. به شرط اینکه روی قفسه سینه شما فشاری نیاید که در تبادل هوا اختلال ایجاد کند.

متخصصین همچنین پیشنهاد می کنند اجازه بدهید همسرتان نقش فعالتر و پر انرژیتری ایفا کند. اگر نیاز دارید حتما نفسی تازه کنید. اگر احساس می کنید خسته شده و یا از نفس افتاده اید، اشکالی ندارد زمانی برای تنفس کردن در نظر بگیرید . شما و همسرتان می توانید در همین حین هم با بوسیدن و در آغوش گرفتن،و نوازش کردن، از نظر جنسی صمیمیتتان را حفظ کنید

چند نکته دیگر هم در زیر می خوانید:

سیگار کشیدن را متوقف کنید. سیگار کشیدن یکی از بزرگترین عوامل خطر برای بیماری انسدادی ریوی است.. اگر سیگار می کشید، با پزشکتان برای یک برنامه ترک سیگار صحبت کنید، اجازه دهید دوستان و اعضای خانواده تان هم از این موضوع مطلع شوند زیرا حتما به شما افتخار کرده و تشویقتان می کنند.

یک سبک زندگی سالم انتخاب کنید. دقت کنید که تغذیه سالمی دارید و فعالیت فیزیکی کافی و مناسبی دارید. پزشکتان حتما به شما خواهد گفت که کدام نوع از فعالیتهای بدنی برای شما مناسب تر هستند.

با پزشکتان در تماس باشید، پزشکتان حتما راهنمایی هایی برای مدیریت بیماری ریوی شما خواهد داشت. از آنها به دقت پیروی کنید، و پرسشهایتان را از او بپرسید، . از اینکه سوالهایتان را در مورد مسائل جنسی مطرح کنید شرمگین نباشید . سلامت جنسی شما جز مهمی از سلامت کلی شماست.

با همسرتان گفتگو کنید. سعی کنید احساساتتان را با همسرتان مطرح کنید مثلا اگر در طی رابطه احساس نفس تنگی دارید، و نیازمند آن هستید که ابطه جنسی متوقف شود. حتما به همسرتان بگویید. خودتان را مجبور به ادامه رابطه جنسی نکنید. به علاوه فرصتی را برای صحبت کردن در مورد هیجانهایتان با همسرتان .

اگر مضطرب هستید و یا افسرده هستید. حتما با همسرتان مطرح کنید و از او حمایت بخواهید .

پزشکتان نیز اگرمایل باشید ، می تواندشما را به یک مشاور ارجاع بدهد.

موسسه ریه آمریکا- صمیمیت در طی درمان بیماری انسدادی ریوی COPD


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بار