دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

اختلال کم توجهی بیش فعالی چه تاثیری بر عملکرد جنسی می گذارد

اختلال کم توجهی/ بیش فعالی چه تاثیری بر عملکرد جنسی می گذارد؟

آیا همسر شما نا آرام، بی صبر و بی قرار است، همیشه مشغول فعالیت است. نمی تواند روی کاری تمرکز کند . از فعالیتی به سراغ فعالیت دیگری می رود، بدون اینکه فعالیت قبلی را به پایان برساند؟ تاخیر در برآورده کردن خواسته هایش یا مقاومت کردن در برابر وسوسه ها برایش غیر ممکن است؟

شاید هم خودتان چنین علایمی دارید؟اگر این طور است. حتما این مقاله را مطالعه کنید.

اختلال کم توجهی بیش فعالی بزرگسالان یک وضعیت سلامت روان است که با بیش فعالی، بی قراری، رفتار تکانشی و مشکل در تمرکز مشخص می شود.

این اختلال می تواند با زندگی روزانه فرد تداخل داشته باشد و بر روابط و سایر بخشهای مهم زندگی تاثیر بگذارد.

پژوهشها نشان داده که اختلال کم توجهی/ بیش فعالی می تواند بر عملکرد جنسی فرد نیز اثر بگذارد. یک مطالعه مروری در مورد عملکرد جنسی افراد مبتلا به نقص توجه/ بیش فعالی که اخیرا منتشر شده نشان داده که این اختلال می تواند با اختلالات جنسی همراه باشد ویا به زندگی جنسی فرد بصورت کلی آسیب بزند. با این حال مطالعات اندکی در این مورد انجام شده و مطالعات بیشتری برای فهم ارتباط بین اختلال نقص توجه/ بیش فعالی و عملکرد جنسی نیاز هست.

چگونه کم توجهی/ بیش فعالی می تواند بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارد؟

افرادی که دچار این اختلال هستند ممکن است بصورت کلی مشکلات بیشتری را در رو بط صمیمانه تجربه کنند. زیرا برخی از نشانه های اختلالشان ( مانند تکانش گری، حواس پرتی) ممکن است برای همسر و آدمهای مهم زندگی شان ناراحت کننده باشد حواس پرتی و کمبود تمرکز می تواند در فعالیت جنسی به شیوه های متفاوتی مشکل ساز باشد:

-ناتوانی برای تمرکز کافی بر جنبه های هیجانی و حس جسمی در سکس، لذت این تجربه را برای افراد دچار این اختلال کاهش می دهد.

-نشان دادن بی اعتنایی در طی رابطه می تواند برای شریک جنسی آسیب زا باشد و رابطه و صمیمت را تخریب کند

- حواس پرتی در طی رابطه جنسی، می تواند خطر بروز مشکلات جنسی را افزایش دهد. زیرا عملکرد جنسی هم بر جنبه های جسمی و هم روانی متکی است.

-داشتن میل زیادی یا خیلی کم می تواند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به اختلال نقص توجه/ بیش فعالی ایجاد کند. مطالعات متعدد نشان داده که افراد مبتلا به نقص توجه/ بیش فعالی میل جنسی را نسبت به افراد بدون این اختلال گزارش کرده اند.

اگر میل جنسی یک نفر خیلی زیاد باشد، او می تواند افکار و رفتار جبری و یا ناهماهنگی در میل جنسی با همسرش را تجربه کند. برعکس بعضی از داروهای تجویز شده برای کم توجهی/ بیش فعالی می توانند میل فرد را کاهش دهند ، تاجایی که تمایل جنسی کمتر از حد نرمال بشود.

تکانش گری ؛یعنی انجام یک رفتار بدون برنامه ریزی کافی، فکر کردن و یا در نظر گرفتن پیامدها و خطراتی که با آن رفتار همراه است.

این علامت با اختلال کم توجهی/ بیش فعالی همراه است و می تواند باعث دست زدن به رفتارهای جنسی پر خطر توسط این افراد شود. مسلما همه افراد مبتلا به کم توجهی/ بیش فعالی رفتارهای پر خطر جنسی را انجام نمی دهند، اما بی تابی و تکانش گری آنها ممکن است تمایل آنها را برای فعالیتهای پر خطر جنسی مانند رابطه محافظت نشده(بدون کاندوم و با افراد پر خطر) می کشاند.

چگونه فرد مبتلا به اختلال بی توجهی/ بیش فعالی می تواند به زندگی جنسی رضایت بخشی دسترسی پیدا کند؟

-مصرف مرتب داروهای بی توجهی/ بیش فعالی طبق تجویز پزشک یکی از بهترین راه ها برای افراد مبتلا به این اختلال برای حمایت از زندگی جنسی خودشان است. این داروها می توانند علائم اختلال بی توجهی/ بیش فعالی مانند حواس پرتی، تکانشگری و بیش فعالی را کنترل کنند. با این حال، اگر متوجه شدید داروها بر میل جنسی او تأثیر می گذارد، باید با درمانگر خود در مورد تغییر داروها صحبت کنید.

-ممکن است بتوانید زمان مصرف داروهای بی توجهی/ بیش فعالیخود را نیز تنظیم کنید. مثلا اگر معمولا شب ها از نظر جنسی فعالید ، می تواند با پزشکتان در مورد تقسیم دوز دارو بین صبح و اوایل بعدازظهر صحبت کنید تا تاثیر داروها بتواند به حفظ تمرکز در طول روابط جنسی کمک کند.

حفظ و نگه داشتن رابطه مناسب با همسر و شریک جنسی تان نیز مفید است. وقتی که همسران از پیامدهای احتمالی اختلال بی توجهی/ بیش فعالی بر تمایلات جنسی شان آگاه می شوند، ممکن است بتوانند راه های بهتری برای مدیریت پاسخ ها و انتظارات خود پیدا کنند. صادق بودن با شریک زندگی نیز برای ایجاد اعتماد و صمیمیت بین دو نفر مفید است.

-ورزش منظم می تواند باعث تمرکز بیشتر شود و علائم( ADHD )بی توجهی/ بیش فعالی را کاهش دهد.

پیدا کردن راه هایی برای از بین بردن یا کاهش حواس پرتی در حین رابطه جنسی راه خوبی برای حفظ توجه به احساسات در اینجا و اکنون است.

برای این کار انواع روش های مدیتیشن و ریلکسیشن کمک کننده است. در این مورد می توانید با روانشناس و سکس تراپیست مشورت کنید.

-افراد مبتلا به اختلال بی توجهی / بیش فعالی و همسرشان هنوز هم می توانند زندگی جنسی رضایت بخشی داشته باشند. اگر شما یا شریک زندگیتان اختلال بی توجهی / بیش فعالیدارید و احساس می کنید که بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می گذارد، ممکن است از صحبت کردن با یک درمانگر/مشاور جنسی، یک سکس تراپیست یا یک درمانگر مورد اعتماد در مورد این موضوع بهره مند شوید.

-به خاطر داشته باشید قدم اول در درمان و مدیریت این اختلال تشخیص صحیح است.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارآیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری