دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

نکاتی برای انتخاب روان کننده ها در رابطه جنسی

روان کننده و لوبریکانت (یا لوب) مایع یا ژلی است که افراد می توانند قبل یا در حین فعالیت جنسی روی ناحیه ژنیتال ، واژن، و آلت تناسلی استفاده کنند تا این ناحیه ،لغزنده تر و دخول آسان تر شود.

استفاده از روان کننده یا لوبریکانت بسیار معمول است و می تواند تا حد زیادی به بهبود تجربه جنسی کمک کند. مطالعه ای در آمریکا نشان داده که 65.5٪از پاسخ دهندگان زن در مقطعی از زندگی خود از روان کننده استفاده کرده اند و 20٪از آنها در 30 روز گذشته از لغزنده کننده ها سود برده اند.

مردم به دلایل مختلفی استفاده از لغزنده کننده ها را انتخاب می کنند. شایع ترین دلایل گزارش شده برای استفاده از روان کننده ها ،افزایش راحتی در هنگام دخول و کاهش درد/ناراحتی بود. (اگرچه واژن به طور طبیعی با برانگیختگی زن لغزنده می شود، گاهی اوقات عواملی مانند افزایش سن و تغییرات هورمونی منجر به رطوبت و لغزندگی ناکافی می شود که می تواند دخول را دردناک کند)

باوجود جذابیت تقریباً جهانی لوبریکنت ها، خواص و ترکیب روان کننده ها می تواند بسیار متنوع باشد. بنابراین،زوج ها باید به دقت در نظر بگیرند که کدام نوع روان کننده برای اهداف آنها بهترین گزینه است.

هنگام انتخاب روان کننده ها به موارد زیر توجه کنید:

نوع روان کننده

روان کننده های محلول در آب،معمولا ارزان هستند و به راحتی پیدا می شوند. استفاده از آنها با کاندوم ایمن است، لکه بر جای نمی گذارد و به راحتی شسته می شود. با این حال، ممکن است به اندازه ی سایر روان کننده ها دوام نداشته باشندو ممکن است نیاز به استفاده مجدد در حین رابطه جنسی داشته باشند.

روان کننده های مبتنی بر سیلیکون، معمولاً ماندگاری بیشتری نسبت به روان کننده های بر پایه آب دارند و می توانند برای افرادی با پوست حساس مفید باشند. استفاده از آنها با کاندوم بی خطر است .

روان کننده های بر پایه روغن، طولانی ترین ماندگاری را دارند و احتمالاً در طول رابطه جنسی نیازی به استفاده مجدد ندارند. با این حال، آنها را نباید با کاندوم های لاتکس استفاده کرد، زیرا خطر پاره یا سوراخ شدن کاندوم را افزایش می دهد و می تواند روی لباس و ملحفه ها لکه ایجاد کند.

اسمولالیته

اسمولالیته به غلظت ذرات محلول در سلول ها یا سایر مواد اشاره دارد. مواد با اسمولالیته بالا دارای غلظت ذرات بیشتری هستند، در حالی که مواد با اسمولالیته پایین رقیق تر هستند.

روان کننده های شخصی دارای سطوح اسمولالیته متفاوتی هستند و این مهم است. زیرا سلول های واژن همیشه در تلاش هستند تا هنگام معرفی یک ماده جدید تعادل اسمولالیته را حفظ کنند.

اگر یک روان کننده هایپراسمولار باشد، به این معنی است که اسمولالیته بالاتری نسبت به سلول های واژن دارد و سلول های بدن با ترشح رطوبت و در نتیجه چروک/ جمع شدن جبران می کنند. این وضعیت به مخاط واژن آسیب می رساند و آن را مستعد تحریک و حتی احتمالاً عفونت می کند. برخی از روان کننده های موجود، هیپراسمولار هستند.

روان کننده ها در صورتی ایزواسمولار در نظر گرفته می شوند که سطح اسمولالیته یکسانی با سلول های بدن داشته باشد. روان کننده های ایزواسمولار ترجیح داده می شوند. زیرا سلول ها را در وضعیت طبیعی نگه می دارند.

سازمان بهداشت جهانی ،توصیه می کند که افراد از روان کننده های با سطح اسمولالیته زیر 380 میلی اسمول / کیلوگرم استفاده کنند. با این حال، از آنجایی که اکثر روان‌کننده‌های موجود در سراسر جهان دارای سطح اسمولالیته بین 1000 تا 10000 میلی اسمول / کیلوگرم هستند، روان‌کننده‌ای با اسمولالیته 1200 میلی اسمول / کیلوگرم یا کمتر پذیرفته می‌شود.

سطحpH

، معیار اسیدی یا قلیایی بودن یک محیط pH نا میده می شود. اگر سطحpHواژن نامتعادل شود، ممکن است فرد در معرض خطر عفونت قرار گیرد.

برای افراد سالم در سنین باروری، سطحpHطبیعی واژن بین 3.8-4.5 است.

برای جلوگیری از ایجاد عدم تعادل درpHواژن ، ایده خوبی است که یک لوبریکانت انتخاب کنید که دارایpHخنثی باشد، به این معنی که سطحpHآن در محدودهPHیک واژن سالم باشد.

_________________

محتویات

برخی از روان کننده ه،ا حاوی موادی هستند که ممکن است برای بدن مضر باشند. اگرچه تحقیقات در مورد این موضوع محدود است، اما مطالعات اولیه نشان می دهد که برخی از مواد موجود در روغن می تواند برای میکروفلور و باکتری های مفید واژن مضر و یا برای سلول ها سمی باشد.

گلیکول هایی مانند گلیسرول/گلیسیرین و پروپیلن گلیکول موادی هستند که در بعضی از محصولات برای نرم و مرطوب کردن پوست از جمله برخی روان کننده ها استفاده می شوند. برخی از مطالعات نشان داده اند که روان کننده های حاوی گلیکول ممکن است به مخاط واژن آسیب برساند.

نشان داده شدهکه روغن های حاوی گلیکول خطر ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس 2 (HSV-2) را در موش افزایش می دهد.

پارابن ها ،مواد نگهدارنده ای هستند که در برخی از محصولات بهداشت شخصی و آرایشی استفاده می شود. آنها هم گاهی اوقات در روان کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند. بحث های قابل توجهی در مورد اینکه آیا پارابن ها بر میکروفلور و سلول های واژن تأثیر منفی می گذارند یا نه وجود دارد، و پژوهش های بیشتری برای روشن کردن تأثیر پارابن ها بر سلول ها مورد نیاز هست.

روان کننده ها می توانند امکان فعالیت جنسی را به روش های مختلف افزایش داده، آن را لذت بخش تر کنند و در برخی موارد درد را کاهش دهند. با این حال، عاقلانه است که خواص و ترکیبات یک روان کننده را به دقت بررسی و یا با یک درمانگر صحبت کنید تا لوبریکانتی را انتخاب کنید که مناسب بدن و استفاده مورد نظر شما باشد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریبهداشت جنسیمعرفی وب سایتبارداری و زایمانچه موقع به سکس تراپیست مرببماریهای زنان و درماننرم افزار اندرویدی سلامتتنظیم خانواده و پیشگیری وسایل و داروهای کمکی نعوتوصیه های بهداشتی در بارپریاپیسم یا نعوظ طول کشیخانواده و سلامتآیا بیش فعالی جنسی یک اختدکتری تخصصی بهداشت بارورارگاسم خشک چیست؟داروهای رایجبیوگرافیصفحه اصلیدارویی برای انزال دیررس سوالات پزشکیدر جلسات سکس تراپی چه می عملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گرام