دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

چگونه سلامت مثانه بر سلامت جنسی تاثیر می گذارد؟

چگونه سلامت مثانه بر سلامت جنسی تاثیر می گذارد؟

سلامت مثانه جزء مهمی از سلامت عمومی فرد است و بیماریهای این عضو ممکن است پیامدهایی برای سلامت جنسی او داشته باشد. چندین بیماری وجود دارد که می تواند مثانه را تحت تاثیر قرار دهد،این مجموعه ازعفونت های حاد (کوتاه مدت) تا شرایط مزمن (طولانی مدت) را در برمی گیرد. اگرچه این شرایط می‌تواند هم در مردان و هم در زنان رخ دهد، اما به دلیل آناتومی مجرای ادرار در زنان شایع‌تر است: مجرای ادراری خانمها در مقایسه با مجرای ادرار مردانه کوتاه‌تر است و نزدیک ‌تر به مقعد قرار دارد. سایر عوامل خطر شامل بارداری، زایمان و تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی است.

در زیر لیستی از برخی از شایع ترین بیماری های مثانه با توضیح نحوه تعامل آنها با سلامت جنسی یک فرد آورده شده است.

عفونت دستگاه ادراری

(UTI)

وقتی که عفونت دستگاه ادارای، مثانه را درگیر کرده و التهاب موضعی ایجاد می کند، به عنوان سیستیت شناخته می شود. ممکن است فرد به دلایل مختلفی دچار عفونت ادراری شود. یکی از این علل ، بهداشت نامناسب است که به باکتری های دستگاه گوارش اجازه می دهد تا به سیستم ادراری وارد شده و آن را آلوده کنند. تغییرات هورمونی (یائسگی یا برخی روش‌های پیشگیری از بارداری) ممکن است با تغییر فلور واژن و pH، حرکت باکتری‌های مضر به دستگاه ادراری را آسان‌تر کند. در برخی از زنان، عفونت دستگاه ادراری با نزدیکی جنسی همراه است. این وضعیت ممکن است منجر به اضطراب در مورد فعالیت جنسی شده و احتمالاًحتی با اجتناب از رابطه جنسی همراه است.

زنانی که با عفونت های مکرر دستگاه ادراری ( 3 بار یا بیشتر در سال، یا 2 دوره در طی 6 ماه) دست و پنجه نرم می کنند، باید به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنند تا در مورد روش های پیشگیری از عفونت ادراری صحبت کنند. برخی از روش ها شامل نوشیدن آب بیشتر، مصرف مکمل های کرن بری( نوعی توت قرمزرنگ)، استفاده منظم از استروژن واژینال با تجویز پزشک، مصرف ضدعفونی کننده های خوراکی و مصرف آنتی بیوتیک ها در زمان نزدیکی یا روزانه، بسته به فراوانی و شدت عفونت است.

به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از شروع آنتی بیوتیک، ادرار خود را برای عفونت دستگاه ادراری آزمایش کنید. چون سایر بیماری ها ممکن است تظاهرات مشابهی داشته باشند.

مثانه بیش فعال

وضعیتی است که با فوریت ادراری (نیاز شدید و ناگهانی به ادرار کردن)، تکرر ادرار ( افزایش دفعات دفع ادرار در طول روز) و شب ادراری (بیدار شدن از خواب برای دفع بیش از یک بار در شب) مشخص می شود. افراد مبتلا به مثانه بیش فعال نیز ممکن است بی اختیاری ادرار را تجربه کنند که به شکل نشت ادرار تظاهر می کند.
این وضعیت می تواند ازراه های مختلفی بر سلامت جنسی فرد تأثیر بگذارد.پژوهش ها نشان داده است که برخی از افراد مبتلا به مثانه بیش فعال ،درد یا ناراحتی را در طول رابطه جنسی تجربه می کنند بعضی از افراد هم از تجربه بی اختیاری در حین رابطه جنسی می ترسند، که می تواند منجر به دستپاچگی و اضطراب مرتبط با رابطه جنسی شود. افراد مبتلا به مثانه بیش فعال ممکن است نیازمند آن باشند که برای دفع ادرار، فعالیت جنسی را متوقف کنند،آنها ممکن است این وضعیت را خسته کننده و/یا شرم آور بدانند. مشاوره با یک درمانگر برای مدیریت علائم مثانه بیش فعال، ممکن است با روش های مختلفی مانند مدیریت مایعات مصرفی، آموزش مثانه، و یا تجویز داروها به رفع این مشکلات کمک کند.

.سیستیت بینابینی (IC)

سیستیت بینابینی،یک وضعیت درد مزمن مثانه است که حداقل شش هفته طول می کشد و به دلیل عفونت یا سایر علل قابل شناسایی ایجاد نمی شود. علائم آن شامل درد مثانه، درد لگن، تکرر ادرار، کاهش ظرفیت مثانه و درد در هنگام مقاربت است. علت سیستیت بینابینی در حال حاضر ناشناخته است، اما یک نظریه رایج این است که سیستیت بینابینی، مربوط به مشکلی در پوشش مثانه است که آن را در برابر تحریک آسیب پذیر می کند.

در حالی که سیستیت بینابینی در زنان شایع تر است، هم مردان و هم زنان ممکن است به سیستیت بینابینی مبتلا شوند و ممکن است مشکلات جنسی را به دلیل آن تجربه کنند. برای زنان، نزدیکی مثانه به واژن ممکن است رابطه جنسی را دردناک کند، به ویژه در هنگام دخول عمیق. مردان ممکن است روز بعد از رابطه جنسی ،درد مثانه را تجربه کنند.

در حال حاضر، هیچ درمان شناخته شده ای برای سیستیت بینابینی وجود ندارد. با این حال، علائم آن را می توان با اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی، درمان کف لگن، داروهای خوراکی و موضعی وشستشوی مثانه کنترل کرد. تلاش برای بهبود سیستیت بینابینی و جلوگیری ازعود آن، بهترین راه برای جلوگیری از درد مرتبط با نزدیکی است

ReplyForward


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دکتری تخصصی بهداشت بارورارگاسم خشک چیست؟داروهای رایجبیوگرافیصفحه اصلیدارویی برای انزال دیررس سوالات پزشکیدر جلسات سکس تراپی چه می عملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریبهداشت جنسیمعرفی وب سایتبارداری و زایمانچه موقع به سکس تراپیست مرببماریهای زنان و درماننرم افزار اندرویدی سلامتتنظیم خانواده و پیشگیری وسایل و داروهای کمکی نعوتوصیه های بهداشتی در بارپریاپیسم یا نعوظ طول کشیخانواده و سلامتآیا بیش فعالی جنسی یک اخت