دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

عملکرد جنسی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

تأثیر عدم تخمک گذاری بر عملکرد جنسی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) -که گاهی تنبلی تخمدان نامیده می شود،-وضعیتی است که در آن بدن زن ،مقدار زیادی آندروژن تولید می کند. آندروژن‌ها به عنوان هورمون‌های مردانه شناخته می شوند، اما زنان نیز آن‌ها را دارند، اگرچه معمولاً مقدار آنها کم است.

عدم تعادل هورمونی می تواند باعث پریودهای نامنظم، موهای زائد صورت و بدن، آکنه شدید، کیست در تخمدان ها و/یا ناباروری به دلیل عدم تخمک گذاری شود.

عدم تخمک گذاری یک اصطلاح پزشکی است؛ به این معنی که تخمک در طول چرخه قاعدگی یک زن، از تخمدان آزاد نمی شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد و شایع ترین اختلال غدد درون ریز تولید مثلی است که به میزان 10 تا 15 درصد در سراسر جهان رخ می دهد. بیشتر تحقیقات در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک، تاکنون به تشخیص، درمان و پیامدهای باروری مربوط می شود. با این حال، مطالعه اخیر ژورنال طب جنسی ،تأثیر بالقوه تغییرات هورمونی و تخمک گذاری یا عدم تخمک گذاری را بر عملکرد جنسی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بررسی کرده است.

هنگامی که محققان بیماران سندرم تخمدان پلی کیستیک را با چرخه تخمک گذاری و عدم تخمک گذاری در گروه کنترل مقایسه کردند، مشاهده شد؛ بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که عدم تخمک‌گذاری را تجربه می‌کردند، به‌جز درد ( تمایل، برانگیختگی، رطوبت و لغزندگی واژن ، ارگاسم، رضایت و نمره کل شاخص عملکرد جنسی زنان) به طور قابل‌توجهی نسبت به زنان سالم کمتر بود. اما نسبت به زنان سالم افسردگی و اضطراب بیشتری نداشتند.

یافته های این مطالعه نشان می دهد که عدم تخمک گذاری ممکن است یک عامل کمک کننده به اختلال عملکرد جنسی یا مشکلات برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. خوشبختانه راه هایی برای کاهش این نگرانی ها وجود دارد. زنان مبتلا به PCOS می توانند با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد شروع قرص های ضد بارداری یا پروژسترون درمانی برای تنظیم چرخه های قاعدگی خود صحبت کنند. برای نگرانی در مورد باروری، آنها می توانند با یک متخصص باروری یا متخصص غدد مشورت کنند. در نهایت، اگر آنها از نظر عاطفی یا در روابط خود به دلیل شرایط خود دچار مشکل هستند، ممکن است تصمیم بگیرند که با یک درمانگر صحبت کنند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
در جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارآیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلی