دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

سندرم دات یا ترس از دست رفتن مایع منی چیست

سندرم دات یا ترس از دست رفتن مایع منی چیست؟

مردان مبتلا به سندرم دات، پریشانی جسمی و عاطفی مرتبط با از دست دادن مایع منی و/یا ترس از دست رفتن مایع منی را تجربه می‌کنند. در مجله روانپزشکی هند، محققی به نام ام پراکاش ، سندرم دات را به عنوان پریشانی روانی مرتبط با «از دست دادن مایع منی» توصیف می کند.

در برخی از فرهنگ ها، مایع منی ماده ای بسیار ارزشمند در نظر گرفته می شود. در این فرهنگ ها، افراد بر این باورند که از دست دادن مایع منی منجر به بیماری های جسمی و روانی و مشکلات جنسی می شود. در برخی از خرده فرهنگ های ما نیز مایع منی را معادل آب کمر می دانند و برخی بر این باورند که با انزال و از دست رفتن مایع منی، واقعا آب از کمرشان کم می شود و بدین ترتیب توان بدنی شان کم می شود و به همین دلیل احساس ضعف مفرط می کنند و یا حتی در مقابل تقاضای همسرشان برای رابطه جنسی، آن را به تعویق می اندازند یا به زمان دیگری موکول می کنند.

در سندرم دات، مردان در مورد از دست رفتن مایع منی مضطرب می شوند. آن‌ها ممکن است نگران این نکته باشند که مایع منی از طریق ادرارشان خارج می شود، یا اینکه منی را طی انزال شبانه از دست می‌دهند (رویاهای خیس یا اصطلاحا Wet dream ).

سایر علائم سندرم دات می تواند شامل خستگی، افسردگی، فراموشی، مشکلات تمرکز، احساس شرم یا گناه، و اختلال عملکرد جنسی (مانند اختلال نعوظ، انزال زودرس، و میل جنسی کم) باشد.

کلمه Dhat از زبان سانسکریت (مادر زبان‌های هندوآریایی) و کلمه dhatu به معنای فلز، اکسیر یا اجزای تشکیل دهنده بدن گرفته شده است که به عنوان «غلیظ‌ ترین، کامل‌ترین بخش» در نظر گرفته می‌شود. و اشاره به این باور دارد که مایع منی ، ماده قوی بدن است و حفظ آن، ضامن سلامتی و طول عمر است.» اختلال مربوط به این دیاتو، یعنی منی، در رساله باستانی «سوسروتا سامهیتا» به عنوان شوکرامها (شوکرا = نطفه؛ + ماه = دفع ادرار) ذکر شده است.

یک افسانه رایج در شبه قاره هند، سلسله مراتبی از مواد بدن را توصیف می کند که در آن ،منی در بالای لیست قرار دارد. طبق این افسانه 40 روز طول می کشد تا 40 قطره غذا به یک قطره خون تبدیل شود و 40 قطره خون به یک قطره مغز استخوان و 40 قطره مغز استخوان به یک قطره تبدیل شود. در برخی از فرهنگ ها، حفظ مایع منی، منجر به سلامتی وعمر طولانی می شود. در نتیجه، حتی فکر از دست دادن مایع منی، می تواند برای فرد استرس زا باشد.

البته واضح است که این هم یکی از افسانه های جنسی است که از نسل ها ی گذشته منتقل شده . محققان گزارش می دهند که مردان مبتلا به سندرم دات، معمولاً جوان هستند و در مناطق روستایی زندگی می کنند ودیدگاه محافظه کارانه تری نسبت به رابطه جنسی دارند. به گفته پژوهشگران، مردان مبتلا به سندرم دات نسبت به سایر مردان دارای سطح تحصیلات پایین تر و وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین تری هستند.

برای برخی از مردان مبتلا به سندرم دات، این علائم چند ماه طول می کشد. سایر مردان ممکن است علائم را برای سالها تجربه کنند.

درمان اغلب شامل داروها (مانند داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب)، آموزش جنسی و مشاوره ی متناسب با فرهنگ و درمان شناختی-رفتاری است. برخی از مردان از شفا دهنده های بومی و طب سنتی کمک می گیرند، که ممکن است برخی گیاهان دارویی یا تغییرات رژیم غذایی را توصیه کنند که معمولا چندان اثری ندارند و اثرشان در کاهش اضطراب فرد، حداکثر به اندازه دارونماست.

اگر خود یا همسرتان چنین علایمی را دارید، می توانید با یک سکس تراپیست و روانشناس که در این زمینه مهارت دارد مشورت کنید و کمک بگیرید.

می توانید سوالات و تجربه هایتان در این مورد را زیر همین مطلببنویسید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
واژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارخانواده و سلامتآیا بیش فعالی جنسی یک اختدکتری تخصصی بهداشت بارورارگاسم خشک چیست؟داروهای رایجبیوگرافیصفحه اصلیدارویی برای انزال دیررس سوالات پزشکیدر جلسات سکس تراپی چه می پیامهای کاربرانعملکرد جنسی زنان مبتلا بسایتهای دیگرAbout Websiteپیج اینستا گراممشاوره تخصصی بهداشت بارورزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب و مقالاتمطالب غیر پزشکی