دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

ارگاسم خشک چیست؟

🔸مردانی که ارگاسم خشک دارند به اوج می رسند، اما در طی انزال منی از آنها خارج نمی شود. این نبود مایع منی باعث خشک شدن ارگاسم می شود.
🔸 اغلب اوقات، ارگاسم خشک یک مشکل جدی برای سلامتی نیست. اکثر مردان هنوز وقتی به اوج می رسند، احساس لذت می کنند. با این حال، ارگاسم خشک می تواند برای مردانی که دوست دارند بچه دار شوند، دردسرساز باشد.
🔹ارگاسم خشک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:
🔸گاهی اوقات مردان در مدت زمان کوتاهی، چندین بار به ارگاسم می رسند. در دفعات اول ، در طی انزال ،دفع مایع منی را تجربه می کنند، اما در نهایت، ممکن است مقدار مایع منی شان کاهش یابد تا جایی که در طی انزال، مایعی ازشان خارج نمی شود. معمولا این حالت موقتی است و معمولاً جای نگرانی نیست. در عرض یک روز یا بیشتر، بدن ذخایر منی خود را دوباره پر می کند. این وضعیت در مردان جوان‌تر که دوره‌های ناگدازش یا اصطلاحا مقاومت پس از رابطه جنسی، کوتاه‌تری دارند، رایج است. آنها پس از ارگاسم، به زمان زیادی نیاز ندارند تا از نظر جنسی برانگیخته شوند و دوباره انزال کنند
🔸 ارگاسم خشک، ممکن است پس از جراحی نیز رخ دهد، جراحی هایی مانند پروستاتکتومی رادیکال (برداشتن غده پروستات) و سیستوپروستاتکتومی (برداشتن مثانه همراه با پروستات).
🔸در این روش‌ها، اندام‌هایی که مایع منی تولید می‌کنند، به طور کامل برداشته می‌شوند (مانند پروستات،وزیکول(کیسه) منی).
به همان ترتیب، روش های درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا به عبارت ساده تر پروستات بزرگ شده، هم ممکن است منجر به انزال خشک شوند.
🔸در چنین مواردی، مردان ممکن است دچار انزال رتروگراد(پس گرد) شوند، که وضعیتی است که در طی آن ،مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی به سمت عقب به داخل مثانه حرکت می کند.در نتیجه مایع منی با ادرار مخلوط می شود و هنگام ادرار مرد از بدن خارج می شود.یعنی مرد در طی رابطه ،انزال ندارد اما در حین ادرار کردن پس از رابطه متوجه خروج مایعی غلیظ تر از ادرار می شود که همان مایع منی یا سیمن است.
سایر مشکلاتی که می توانند باعث ارگاسم خشک شوند عبارتند از:
پرتو درمانی
آسیب عصبی ناشی از دیابت یا ام اس(مالتیپل اسکلروزیس)
داروها، مانند داروهای روانپزشکی و داروهای فشار خون بالا یا داروهای درمان بزرگی پروستات
آسیب نخاعی
مسدود شدن مجرای اسپرم
هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین)
اگرچه ارگاسم خشک معمولاً مضر نیست، اما مردانی که این نوع ارگاسم را تجربه می‌کنند، باید در صورت نگرانی به پزشک خود مراجعه کنند. اگر مشکل عارضه جانبی داروها باشد، تنظیم یا تغییر دارو ممکن است کمک کننده باشد.

🔸مردانی که مایل به داشتن فرزند هستند، تشویق می شوند که با یک متخصص باروری هم صحبت کنند. در حالی که ممکن است زوج ها نتوانند از طریق رابطه جنسی بارور شوند، اما در صورت داشتن انزال رتروگراد(پس گرد)، ممکن است بتوان اسپرم را از ادرار مرد استخراج کرد.
🔸 سپس می توان اسپرم را با یک سلول تخمک بارور کرد و جنین حاصل را می توان از طریق روشهای کمک باروری به رحم زن انتقال داد.
🔸 روشهای دیگر، مانند سایر روش‌های بازیابی اسپرم نیز ممکن است اعمال شوند (مانند استخراج/آسپیراسیون اسپرم بیضه، استخراج/آسپیراسیون اسپرم اپیدیدیم). TESE/TESA
برخی از مردان با ارگاسم خشک مقدار بسیار کمی مایع منی را ترشح می کنند، بنابراین اگر برنامه ای برای باروری ندارند، استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری ناخواسته بسیار مهم است. کاندوم همچنین می تواند خطر انتقال عفونت های مقاربتی را کاهش دهد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارآیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایج