دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

تست نعوظ شبانگاهی آلت یا ریجی اسکن چیست

تست نعوظ شبانگاهی آلت (NPT) چیست؟

برای اینکه به این سوال پاسخ بدهیم، ابتدا باید ببینیمنعوظ شبانگاهی آلت چیست؟

این پدیده، به نعوظ های خودبخود در طی مرحله حرکات سریع چشمها(REM) در خواب اطلاق می شود و حدود 5 بار در هر شب با فواصل 90 دقیقه رخ می دهد. هر اپیزود از این پدیده 30-45 دقیقه طول می کشد. زمان کلی نعوظ های شبانگاهی بین 90 تا 180 دقیقه در طول هر شب متفاوت است و 20-25 درصد طول خواب را در بر می گیرد. .به طوری که 90 درصد از دوره های حرکت سریع چشمها همراه با نعوظ آلت است که به معنی حداکثر افزایش در محیط آلت و 70 درصد سفتی آلت است. تعداد نعوظ ها و حداکثر سفتی الت با افزایش سن کاهش می یابد و از به ترتیب 6/8 و 4 باردر هر شب در سن 13 سالگی به 3/5 و1/7 دفعهدر سن 70 سالگی می رسد.

توجه به چند نکته در این مورد ، اهمیت دارد:

-اغلب رویاهایی که با نعوظ شبانگاهی همراهند الزاما محتوای جنسی ندارند

-نعوظ در زمان بیدار شدن اغلب وجود دارد. و به آن نعوظ صبحگاهی می گویندو از موارد مهم برای افتراق علل جسمی از علل رونی اختلال نعوظ محسوب می شود.

- نعوظ شبانگاهی با آخرین مرحله حرکت سریع چشمها همراه است و ربطی به پر شدن مثانه ندارد.

هنگامی که مردی دچار اختلال در نعوظ است، گاهی اوقات تشخیص اینکه علت این پدیده، جسمی، روانی یا ترکیبی ازهر دوی آنهاست، مشکل است.

آزمایش نعوظ شبانگاهی (NPT) می تواند سرنخ هایی را به پزشک ارولوژیست بدهد.

تست ریجی اسکن چیست؟

مردان معمولاً در هر 8 ساعت خواب ودر طول شب، 3 تا 5 اپیزود نعوظ دارند. به این حالت ، نعوظ شبانگاهی (NPT) می گویند. تست NPT نشان می دهد که آیا این نعوظ ها رخ داده است یا خیر؟

این آزمایش ممکن است در خانه یا در یک آزمایشگاه خواب انجام شود. دقیق ترین روش ریجی اسکن، شامل یک دستگاه الکترونیکی ویژه با دو حلقه ی متصل به آن است. یک حلقه در نوک آلت تناسلی قرار می گیرد. دیگری در پایه قرار می گیرد.در حالی که مرد می خوابد، دستگاه ریجی اسکن، نعوظ های شبانه او را کنترل می کند، از جمله اینکه چه تعداد رخ می دهد، چه مدت طول می کشد و چقدر با سفتی آلت همراه است.

تست NPT اغلب در کلینیک استفاده نمی شود و یک روش معمول برای ارزیابی عملکرد نعوظ نیست. اما ممکن است برای موارد غیر قابل تشخیص، برای بیماران جوان یا در موارد قانونی استفاده شود. اما در غیر این صورت، استفاده از آن نادر است.

این آزمون، با محدودیت هایی همراه است و داده های علمی زیادی برای حمایت از استفاده از آن وجود ندارد. مردان باید با استفاده از دستگاه برای دو شب متوالی بخوابند که ممکن است ناراحت کننده باشد. همچنین روش گرانی است و به طور گسترده در دسترس نیست.

اگر مردی نعوظ شبانه داشته باشد، احتمالاً مسائل روانی بر عملکرد نعوظ او تأثیر می گذارد. این واقعیت که او می تواند در طول شب نعوظ داشته باشد نشان می دهد که بدن او به طور طبیعی کار می کند. مردان ممکن است در این مرحله به یک متخصص سلامت جنسی یا سکسولوژیست مراجعه کنند، اگرچه برای مشکلات نعوظ همیشه باید با یک ارولوژیستمشورت کرد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بار