دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

آیا داروهای تجویزی می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند

💠آیا داروهای تجویزی می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند؟
🔸تستوسترون هورمونی است که در افزایش میل جنسی زنان و مردان،نقش دارد.‌ کاهش سطح تستوسترون می تواند یکی از عوارض جانبی بعضی از داروهای تجویزی خاص باشد.‌با هم این داروها را مرور می کنیم:
🔸پیشنهادم این است ،این پست را سیو کنید چون وقتی دارویی برایتان تجویز می شود،به کارتان می آید.
🔸️کتوکونازول (Extina، Nizoral، Ketoderm) برای درمان عفونت های ناشی از قارچ یا مخمر ،مثلاً پای ورزشکاران، عفونت مخمری پوست، درماتیت سبورئیک یا شوره سر استفاده می شود. کتوکونازول را می توان به عنوان قرص مصرف کرد یا به عنوان کرم استفاده کرد. ، فوم، ژل یا شامپو.

🔸️ سایمتیدین (تاگامت) اغلب برای افراد مبتلا به زخم یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) تجویز می شود. این دارو به صورت بدون نسخه برای درمان سوزش سر دل موجود است و به شکل قرص و مایع موجود است.

🔸️ اسپیرونولاکتون (آلداکتون) ممکن است همراه با سایر داروها برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده شود. همچنین ممکن است برای افرادی که آلدوسترون، هورمون، یا افرادی که ادم و احتباس مایعات ناشی از بیماری قلبی، کبدی یا کلیوی را تجربه می کنند، مفید باشد.

🔸️برخی از داروهای ضد افسردگی، ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهند. درمانگر می تواند به بیمار توصیه کند که کدام داروی ضد افسردگی مناسب تر است.

🔸️نشان داده شده که داروهای شیمی درمانی سطح تستوسترون را کاهش می دهند، احتمالاً به این دلیل که می توانند به بیضه ها، اندام هایی که تستوسترون در مردان تولید می کنند، آسیب بزنند.

🔹️مطالعات اخیر همچنین بعضی از اثرات داروها بر تستوسترون را روشن کرده است:

🔸اپیوئیدها و مخدرها ،مسکن هایی مانند مورفین، کدئین، هیدروکودون (Vicodin) و اکسی کدون (OxyContin، Percocet) هستند.

🔸مواد افیونی نیز به عنوان کوتاه اثر یا طولانی اثر طبقه بندی می شوند. اپیوئیدهای کوتاه اثر, دارو را به سرعت آزاد می کنند و معمولاً هر چهار تا شش ساعت مصرف می شوند. در مقابل، مواد افیونی طولانی اثر, دارو را به آرامی آزاد می کنند و به طور کلی هر هشت تا دوازده ساعت مصرف می شوند.
🔸یک مطالعه اخیر که در مجله بالینی درد ، رابطه بین طول اثر مواد افیونی و تستوسترون پایین (کمتر یا مساوی 250 نانوگرم در دسی لیتر) را بررسی کرد. 74 درصد از شرکت کنندگانی که مواد افیونی طولانی اثر مصرف کردند، تستوسترون پایینی داشتند. برای مردانی که مواد افیونی کوتاه اثر مصرف کردند، این میزان 34 درصد بود.

🔸پژوهشها نشان داده که خطر ابتلا به تستوسترون پایین برای مردانی که از مواد افیونی طولانی‌اثر استفاده می‌کنند، تقریباً 5 برابر بیشتر از مردانی است که از نوع کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند.
🔸استاتین ها: نوع دیگری از داروها هستند که ممکن است سطح تستوسترون را در مردان و زنان کاهش دهند. استاتین ها برای کاهش کلسترول تجویز می شوند.
پژوهشهای جدید نشان داده که استاتین ها مقداری تستوسترون را کاهش می دهند، اما مشخص نیست که این میزان برای بیماران چقدر مهم است. مثلا، سطوح نرمال تستوسترون برای مردان طیف وسیعی را شامل می شود - 300 نانوگرم در دسی لیتر تا 800 نانوگرم در دسی لیتر. بنابراین، این میزان کاهش تستوسترون، ممکن است یک مرد را بیشتر از دیگری تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.
🔻نکته مهم این است که می توانید با درمانگرتان در مورد اثرات جنسی داروهایی که برای شما تجویز شده مشورت کنید.

🔻 هر وقت که به سکس تراپیست مراجعه می کنید،لیست کامل داروهایی را که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
🔻گاهی سکس تراپیست برای تغییر دوز و نوع داروهای مصرفی شما با پزشکتان مشورت می کند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارآیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکیعملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگر