دکتر میترا مولائی نژاد

بهداشت باروری


ویزیت کلینیک خورشید

تشکیل پرونده واژِینیسمو

تغییر نشانی مطب

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

تاثیر مصرف ماست در پیشگیری و درمان بیماریها

ماست منبع بسیار خوبی از کلسیم و بسیاری از پروتئینها و اسیدهای آمینه می باشدو جانشین خوبی برای شیر در رژیم غذایی کسانی است که نمی توانند لاکتوز شیر را تحمل کنند. بسیاری از پژوهشگران آثار پیشگیری و درمانی ماست و لاکتوباسیلها که معمولا در تهیه ماست بکار برده می شوند را در بیماریهایی مانند سرطان، عفونتها، بیماریهای گوارشی و آسم را مورد مطالعه قرار داده اند.

براساس این پژوهشها، آثار مفید درمانی ماست را می توان بصورت زیر دسته بندی کرد:
جایگزینی باکتریهای روده ای مفید که توسط آنتی بیوتیکها از بین رفته و تخریب شده اند.
کمک به هضم و توقف عملکرد باکتریهای بیماریزا
پیشگیری و درمان اسهال، شامل اسهالهای عفونی بویژه انواع ناشی از روتا ویروسها،( ویروسی که ییشترموجب بروز اسهال در کودکان می شود.)

ممانعت از رشد بیش از حد باکتریهای مضر دردستگاه گوارش( وضعیتی که می تواند از اسهال و یا مصرف آنتی بیوتیکها ناشی شود.)
بهبود علایم سندرم روده تحریک پذیرو بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت السراتیو
پیشگیری و عود عفونتهای قارچی واژن ، عفونتهای دستگاه ادراری، سیستیت( علمی ترین یافته ها در مورد عفونت واژینال وجود دارد.)

بهبود جذب لاکتوز در کسانی که دچار بیماری عدم تحمل لاکتوز هستند.
افزایش پاسخ ایمنی

پژوهشها نشان داده که مصرف ماست یا شیر محتوی زنجیره های خاصی از لاکتوباسلها و یا مکملهای شامل لاکتوباسل ویا بیفیدوباکتریوم ، سیتم ایمنی را تقویت می کند.
کمک به درمان عفونتهای تنفسی مانند سینوزیت، برونشیت و پنومونی
کاهش ریسک و میزان بروز آلرژیها شامل تب یونجه، حساسیت غذایی به شیر و واکنشهای پوستی مانند اگزما
کمک به درمان کلسترول بالا

کاهش ریسک عودعفونتهای مثانه پس از درمان
لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بصورت کشتهای خشک و یا مایع حاوی باکتریهای زنده موجود می باشد. این کشتها معمولا در شیر رشد می کنند اما در محیطهای کشت فاقد شیر نیز قابل تکثیرند.کشتهای مایع حاوی لاکتوباسیل که بصورت مایع یافت شدهف باید در یخچال نگهداری شوند.

مفدار مورد نیاز برای موارد درمانی :
کودکان( نوزادان و شیر خواران 0 تا 10 سال)
کشتهای مایع را می توان بصورت لوسیون مصرف کرده و برای درمان عفونتهای قارچی و کهیرهای محل پوشک بصورت موضعی روی منطقه پوشک مالید.
اگر کودک تحت درمان با آنتی بیوتیک است، 4/1 قاشق چایخوری ویا 4/1 کپسول بصورت خوراکی 2 ساعت پس از هر دوز آنتی بیوتیک برای چبران باکتریهای مفید مصرف می شود.

کودکان 1 تا 12 سال
مقدار مورد نیاز بستگی به پیشنهاد کارخانه تولید کننده کشت و یا ماستهای درمانی( پروبیوتیک ) دارد.

بالغین:
مقدار مورد نیاز بسته به نوع بیماری متفاوت است:
در درمان و پیشگیری اسهال، 1 تا 2 بیلیون سلول زنده در روز( بعضی پژوهشگران بیش از 10 بیلیون سلول زنده در هر روز را پیشنهاد می کنند.)
ثابت شده باکتری که لاکتوباسیلوس جی.جیlactobacillus.G.G.نام داردو به بعضی ماستها افزوده می شود، هضم نشده و در دیواره روده بزرگ کولونیزه می شود. این باکتری با باکتریهای مضر شامل کلستریدیوم دفیسیل که پس از یک دوره آنتی بیوتیک درمانی موجب بروز اسهال می شود، مبارزه می کنند. در آزمایشهای انسانی لاکتوباسیلوس جی. جی ، اسهال را در افرادی که ماهها از آن رنج می بردند، متوقف کرد.

عفونتهای واژینال :
8 اونس ماست ( هر اونس 16گرم) با کشت زنده فعال محتوی یکی از زنجیره های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم روزانه و یا مصرف خوراکی مواد حاوی این باکتریها که حداقل 1 تا 2 بیلیون ارگانیسم زنده داشته باشد توصیه می شود.

تجربه های بالینی نشان دهنده آنست که قرار دادن ماست حاوی کشت اسیدوفیلوس زنده بصورت مستقیم در محیط واژن با استفاده از یک اسپاچولای یکبار مصرف و استفاده از یک پد نازک به بهبود خارش و لتهاب کمک می کند.به همان ترتیب کپسولها و یا قرصهای لاکتوباسلوس را می توان مستقیما بصورت واژینال مصرف کرد.
بسیاری از زنان ، اثار ترمیمی دوش واژینال با ماست را به مدت چند روز و یا چند هفته بسته به شدت بیماری تجربه کرده اند.
سه کپسول اسیدوفیلوس و یا 4/1 قاشق چایخوری از پودر حاوی آنرا می توان بصورت خوراکی 1 تا 3 بار در روز مصرف کرد. اسیدوفیلوس در طی دوره آنتی بیوتیک درمانی خطر بروز عفونتهای قارچی واژن را کاهش می دهد.

درمان سیستیت: 1 تا 2 کپسول و یا قرص واژینال شبانه به مدت 2 هفته
دوز نگهدارنده فلورای سالم روده: 1 تا 2 بیلیون سلول زنده در طول روز
درمان سندرم روده تحریک پذیر: مصرف مرتب ماست می تواند به بهبود علایم سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. تا مقدار باکتریهای مفید پروبیوتیک را افزایش داده و از رشد باکتریهای مضر جلوگیری کند.

از آنجا که سیستم ایمنی فاکتور مهمی در تمام بیماریها محسوب می شود، اثر تحریکی ماست بر سیستم ایمنی با استفاده از مدلهای حیوانی و پژوهشهای انسانی مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر پژوهشها به این نکته اشاره کرده اند که آثار درمانی لاکتوباسیلها و ماست شامل آثار تحریکی آنها بر سیستم ایمنی بیشتر ناشی از تغییراتی است که در نتیجه مصرف ماست در محیط باکتریایی دستگاه گوارش اتفاق می افتد.

افزایش مقدار لاکتوباسیلها در روده می تواند رشد باکتریهای پاتوژن را متوقف کند که در نهایت منجر به کاهش میزان عفونت شده و آثار ضد سرطانی آن را افزایش می دهد.
گفتنی است که در کشور ما نیز انواع ماستهای پروبیوتیک با تعداد مشخص و گونه های مفید لاکتوباسیلوس مانند لاکتوباسیلوس بلگاریکوس وجود دارد که مصرف آنها برای افزایش ایمنی بدن توصیه می شود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 33387401 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فرزانه [ 1391-08-01 ]
باعرض سلام و احترام واقعا سایت بسیار عالی دارید اما نمی دونم چرا من هر چه قدر نظر می دهم هیچکدام دیده نمی شوند با اینکه تیک اختصاصی برای مدیر را هم نزده ام !!!!!!!!!!!!!!!!!

فرزانه [ 1391-07-29 ]
عالییییییییییییییییییییییی

سميرا [ 1391-07-27 ]
نرم افزار تعیین جنسیت نوزاد قبل و بعد از بارداری این نرم افزار بر اساس جدول تعیین زمان لقاح بر اساس سن مادر طراحی شده است و نتایج آن واقعا شگفت آور است. دانلود رایگان اين نرم افزار جالب از : http://asiapardaz.blogfa.com

فهیمه [ 1391-05-12 ]
خیلی خوب بود. مرسی

منصوره [ 1390-10-29 ]
سلام و ممنون عالي بود

aardal [ 1390-03-30 ]
xeyli aali bud mamnun az etelaatetun

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
معرفی وب سایتنرم افزار اندرویدی سلامتبیوگرافیAbout Websiteمشاوره تخصصی بهداشت بارومطالب و مقالاتمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریبهداشت جنسیبارداری و زایمانببماریهای زنان و درمانتنظیم خانواده و پیشگیری توصیه های بهداشتی در بارخانواده و سلامتدکتری تخصصی بهداشت بارورداروهای رایجصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر