دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

نقش روی در باروری مردان ـ قسمت دوم

روی در مردان
روی در جنبه های مختلف باروری مردان، نقش مهمی دارد. ( جدول شماره 2)غلظت روی در بافتهای تناسلی مردان بویژه در بافت پروستات که مسوول اصلی غلظت روی در پلاسمای سیمن است، نسبت به سایر بافتها ومایعات بدن انسان بیشتر است.(مان، 1964) اسپرماتوزوا ها خود حاوی روی هستند که از بیضه ها منشا می گیرند.

ارتباط بین غلظت اسپرم در پلاسمای اسپرم و شاخصهای باروری اسپرم روشن نیست.کویست و همکاران (1990)در پژوهشی در این مورد به این نتیجه رسیدند که غلظت روی در پلاسمای اسپرم مردان کم بارور در مقایسه با مردان بارور پایینتر است.غلظت پایینتر روی در پلاسمای سیمن با کاهش قابلیت باروری همراه است. (مارمر و همکاران،1975،کالدامون و همکاران 1979)ال- تاویل و همکاران ،2003)در پژوهشی به نقش کمبود روی دربروز ناباروری در مردان مبتلا به کرون اشاره کرده اند.

همچنین نشان داده شده که مردان با اسپرم کمتر از 20 میلیون در میلی لیتر نسبت به مردان نرمو اسپرم ،در پلاسمای سیمن خود مقدار روی کمتری دارند .(اما مطالعات دیگر نشاندهنده آن بوده که میزان کلی غلظت روی درپلاسمای سیمن مردان نرمواسپرم با مردان اولیگو استنو اسپرم برابر بوده است)


در پژوهش دیگری که توسط در مرکزپزشکی جینای کراچی بر روی 30مرد دچار اولیگو اسپرمی ، 28 آزو اسپرم و 25 مرد بارور انجام شد. غلظت روی در پلاسمای سیمن با تعداد اسپرمها ارتباط مثبت و با تحرک اسپرمها در مردان نورمو اسپرمیک و اولیگ اسپرمیک ارتباط منفی داشت.همچنین غلظت روی در سیمن با PH،حجم و تعدادWBCها در پلاسمای سیمن هر سه گروه ارتباط منفی داشت.در این پژوهش غلظت روی ارتباطی با مرفولوژی اسپرمها نداشت.

در پژوهش دیگری که توسط برای بررسی ارتباط سطح روی در پلاسمای سیمن با تعداد لکوسیتهای مایع منی بر روی256 مرد نابارور انجام شد، هیچ ارتباط معنی داری بین غلظت روی و تعداد لکوسیتها و کولونیزاسیون باکتریها در مایع منی مشاهده نشد.همچنین بین غلظت روی با ظرفیت اسپرم برای نفوذ در موکوس سرویکس ارتباط معنی داری مشاهده نشد. در مطالعه بین غلظت روی در سیمن با تراکم ،تحرک و قابلیت زنده ماندن اسپرمها ارتباط معنی داری و قوی(P < .0001) مشاهده شد. اما این ارتباط با غلظت روی در سرم گزارش نشد.

با این حال در پژوهشی که بتازگی توسط )بر روی تعدادی از مردان بارور (17سیگاری و 19غیر سیگاری) ونابارور (15 مرد سیگاری و 21 غیر سیگاری)، با استفاده از سیستم جذب اتیمک[1] بر روی غلظت روی، کلسیم، منیزیم ، پتاسیم و سدیم در پلاسمای سیمن انجام شده، غلظت روی پلاسما در مردان سیگاری نسبت به غیر سیگاریها پایینتر گزارش شده ، همچنین در میان عناصر مورد بررسی، غلظت روی همبستگی مثبت قوی با تعدادP<.01)) و مرفولوژی نرمال اسپرمها P<.001)) داشته است.همچنین غلظت روی با کلسیم پلاسمای سیمن ارتباط مثبتی داشته است. پژوهشگران نتیجه می گیرند کاهش روی مصرفی می تواند نقش مهمی درکاهش کیفیت اسپرم و ناباروریهای مردانه با علت ناشناخته داشته باشد.

جدول شماره 3-تاثیر مکمل روی در باروری مردان روی و باروری زنان
به نظر می رسد روی در باروری زنان نیز نقش مهمی داشته باشد با این حال پژوهشهای اندکی در این مدت انجام شده است. به این نتیجه رسیدند که کمبود روی موجب کاهش میل جنسی خرگوشهای ماده و عدم تخمک گذاری در آنها می شود.به علاوه اندومتر این خرگوشها رنگ پریده غیرفعال بوده و این خرگوشها قابلیت باروری نداشتند.

کمبود روی همچنین موجب ایجاد سیکل استروس ( سیکل باروری) غیر طبیعی در موشهای ماده شده بود.بعلاوه اثر کمبودروی در گونه از میمونها مورد مطالعه قرار گرفت و روشن شد که این کمبود موجب کاهش قدرت باروری هر دو گونه می شود.قابلیت باروری این میمونها در مقایسه با سایر افراد گله به دلیل کاهش سیکلهای فاعدگی فصلی، بطور واضحی کاهش یافته بود. با این حال میمونهای دچار این کمبود باز هم حامله می شدند)
مطالعات موجود در مورد تاثیر کمبود روی در باروری زنان اندک است با این حال رونقی و هالستد1975، دوزن 19 و 20 ساله دچار کوتولگی تغذیه ای را توصیف می کنند که بلوغ جنسی آنها به تاخیر افتاده است.این زنان دارای بافت پستانی اندک و فاقد موهای پوبیک بوده و غلظت روی در پلاسما و اریتروسیتهای آنها پایین بود.

پس از مکمل یاری با روی بافت پستان و موهای پوبیک هر دو زن رشد کرده و هر دو اولین پریود خود را تجربه کردند.ناباروری را در هفت زن سالم مبتلا به بیماری سلیاک ، توصیف می کند که با وجود داشتن صفات جنسی و سیکلهای نرمال، دارای غلظت پایین سرمی روی بودند. سلطان و غلظت روی را در 48 زن نابارور و 35زن در گروه کنترل مورد بررسی قرار دادند.و تفاوت معنی داری را مشاهده نکردند.آنها نتیجه گرفتند که بین غلظت روی پلاسما و ناباروری ارتباطی وجود ندارد .

غلظت روی را در مایع فولیکولی 33 زن که تحت درمان با IVF قرار گرفته بودند بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که میان غلظت روی در مایع فولیکولی و حجم فولیکول ارتباط معنی داری وجود ندارد.این پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که محتوای روی مایع فولیکولی نقشی در قابلیت باروری فولیکول ندارد.
به عقیده کمبود روی در زنان علاوه بر اختلال در عملکرد آنزیم مبدل آنژیوتانسین، موجب اختلال در سنتز وترشح هورمونهای FSHو LH،سقطهای تکراری، پره اکلامپسی، تولد جنین مرده، عدم رشدو تکامل تخمدانهاو تولد نوزاد با وزن پایین می گردد .


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فرزانه [ 1391-07-29 ]
بسیار عالی ، خیلی دوستون دارم خانم دکتر گلم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عملکرد جنسی زنان مبتلا بپیامهای کاربرانAbout Websiteسایتهای دیگرمشاوره تخصصی بهداشت باروپیج اینستا گراممطالب و مقالاترزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری پریاپیسم یا نعوظ طول کشیتوصیه های بهداشتی در بارآیا بیش فعالی جنسی یک اختخانواده و سلامتارگاسم خشک چیست؟دکتری تخصصی بهداشت باروربیوگرافیداروهای رایجدارویی برای انزال دیررس صفحه اصلیدر جلسات سکس تراپی چه می سوالات پزشکی