دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


تغییر نشانی مطب

تشکیل پرونده واژِینیسمو

فراخوان واژینیسموس

سوالات پزشکی کاربران

نقل مطالب در سایتهای دیگ

مشاوره آنلاین

درمان واژینیسموس

گالری عکس

درسنامه اختلالات جنسی وی

رفلکسولوژی در طی بارداری و زایمان- قسمت دوم

تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی
تهوع و استفراغ سه ماهه ی اول ممکن است به رفلکسولوژی همراه با سایر درمانها پاسخ دهد، ماساژهای هماهنگ و ارام سازی منطقه شبکه خورشیدی معمولا مادر را آرام ساخته و درمان مناطق رفلکس برای سیستم غددی( اندوکرین) می تواند استفراغهای شدید با علت هورمونی را بهبود بخشد. ناراحتی های همراه با میگرن نیز قابل درمان هستند.

یبوست
یبوست به طور حیرت آوری به رفلکسولوژی پاسخ می دهد. و در دوران بارداری و پس از آن و نیز بر روی نوزاد و کودک می تواند انجام شود. قوس پاها با دستگاه گوارش در ارتباط هستند و ماساژ این نقاط در جهت عقربه های ساعت توسط شست دست می تواند بسیار موثر باشد.

هموروئید و بواسیر
هموروئید را می توان بطور موفقیت آمیزی با رفلسکولوژی قبل و پس از زایمان درمان کرد.ایجاد ارامش منطقه رفلکس رکتال وتحریک مناطق سیستم لنفاوی و روده ای ، نارحتی ها را برطرف می کند، به دفع کمک میکند و تورم هموروئید بیرون زده را کاهش می دهد.

کمر درد
کمرد درد ایجاد شده به علت اثرات هورمون ریلاکسین( هورمون شل کننده در طی بارداری) با کار کردن رو ی ستون مهره ها در لبه داخلی پا و هم چنین با آرام سازی مناطق برای مفاصل ساکرو ایلیاک و ماهیچه های شکمی ، بهبود می یابد. در صورتی که مشکل به علت شل شدن سمفیر پوبیس یا مفصل شرمگاهی ایجاد شده باشد، کار آرام بر روی منطقه غده هیپوفیز، هورمونهای ترشح شده را تنظیم می کند.

ادم و ورم
ادم فیزیولوژیک قوزک پا از طریق کار منظم روی مناطق رفلکس سیستم لنفاوی، کلیه ها، کبد و دستگاه گوارش برطرف می گردد.

سوزش سر دل
سوزش سر دل با تحریک مناطق مربوط به مری، معده و روده و آرام سازی مناطق مربوط به شبکه خورشیدی و دیافراگم و اسفنکتر کاردیا در انتهای مری، بهبود می یابد.

سیستیت و عفونت مثانه
اکثر نویسندگان پیشنهاد می کنند که علایم عفونت مثانه، عفونت کلیه و نفریت ها با درمان مناطق رفلکس قابل درمان است اما در درمان زنان باردار با این بیماریها مراقبت زیادی باید صورت بگیرد.و درمانگر باید مطمئن باشد که کار تنها در مسیر دستگاه ادراری از کلیه ها به حالبها و سپس به سمت مثانه صورت گیرد. تا از گسترش عفونت در خلاف جهت پیشگیری شود.

تکرر ادرار
تکرر ادرار به علت فشار رحم باردار و در حال رشد یا نزول عضو نمایش جنین ، با رفلکسولوژی ارام در مناطق دستگاه ادراری می تواند بهبود یابد.

اضطراب
مادران مضطرب و افسرده می توانند از رفلکسولوژی منظم توسط یک فرد ماهر در طی بارداری بهره ببرند.این کار باعث بهبود بی خوابی و کم شدن استرس شده و می تواند فرصتی برای بحث در مورد جزییات ترسها و نگرانیهایشان فراهم آورد.

تحریک زایمان
به طور تکنیکی ، دردهای زایمانی می تواند توسط تحریک مناطق غده هیپوفیز و رحم القا شود.

درد زایمان
می تواند از طریق کار آرام بر روی تمام سطح پا کاهش یابد. اما توجه به مناطق رفلکس برای رحم، غده هیپوفیز، سیستم لنفاوی و سایر اعضای لگنی ضروری است. مالش شدید پاشنه ها بین دستان ماما این ناراحتی را برطرف کرده و فعالیت رحم را افزایش می دهد.ضمن اینکه تشویق مادر به ماساژ سریع اطراف مچ هایش به مدت دو دقیقه در هر ساعت نیز می تواند مفید باشد.

مچ ها و ناحیه بالای قوزکها با لوله های رحمی، و سیستم لنفاوی باروری مرتبط بوده و این عمل به بهبود احتقان و پرخونی لگن کمکمی کند. این روش براساس پژوهش موتا و مک گراد(1993) در درمان طیفی از علایم حاملگی مانند کمر درد، سوزش سردل و فشار خون بالا موثر است و طول مدت لیبر و زایمان کاهش می یابد.

برگرفته از مقالات مرتبط
و کتاب درمانهای مکمل برای بارداری و زایمان ترجمه دکتر معصومه سیمبر و شبنم منتظری- نشر سالمی


آدرس مطب : 1
تلفن : 88305686 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

رعنا [ 1393-09-15 ]
ممنون خوب بود

فواد کریمیان [ 1390-10-01 ]
سلام عرض شد دست شما درد نکنه خیلی عالی من دانشجوی تربیت بدنی هستم وعلاقمند به بازتاب شناسی.از کجا باید شروع کنم .مرسی.

mehrnaz [ 1390-08-25 ]
با سلام وتشکر از اطلاعات مفید وارزنده شما لطفا در صورت امکان اصل مقاله ارام سازی در بارداری را به ایمیل من ارسال کنید چون موضوع تحقیق من است ولطف شما کمک بزرگی خواهد بود. با تشکر.

سحر [ 1390-01-17 ]
عالی

سحر [ 1390-01-17 ]
عالی ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیامهای کاربرانعملکرد جنسی زنان مبتلا بسایتهای دیگرAbout Websiteپیج اینستا گراممشاوره تخصصی بهداشت بارورزرو نوبت آنلاین یوروهلثمطالب و مقالاتمطالب غیر پزشکیواژه نامه باروریمعرفی وب سایتبهداشت جنسیچه موقع به سکس تراپیست مربارداری و زایماننرم افزار اندرویدی سلامتببماریهای زنان و درمانوسایل و داروهای کمکی نعوتنظیم خانواده و پیشگیری توصیه های بهداشتی در بارپریاپیسم یا نعوظ طول کشیخانواده و سلامتآیا بیش فعالی جنسی یک اختدکتری تخصصی بهداشت بارورارگاسم خشک چیست؟داروهای رایجبیوگرافیصفحه اصلیدارویی برای انزال دیررس سوالات پزشکیدر جلسات سکس تراپی چه می